Já a Angelina, co máme společného

28.02.2018

Středa 28.2. další mezník v rakovinovém životě. Jak už jsem psala, vždycky když už se s něčím naučím žít a přijmu to, tak se objeví další věc. Mám teď každý týden nějakou novinku, co se mne hodně dotkne a musím se s ní vyrovnávat. Jsou to i věci, co se dějí lidem v mém okolí a mne to zasáhne a přemýšlím, nad tím proč se takové věci dějí.

Stejně tak jsem si mnohokrát za poslední půlrok pokládala otázku proč... Proč já? Proč mám zrovna rakovinu? Proč?

V podvečer mi zazvonil telefon, volala paní doktorka z genetické kliniky, kde jsem byla nedávno na vyšetření. Genetická medicína pro mě nebylo nic nového, v těhotenství jsem tam strávila opravdu spoustu času a vybrečela několik van plných slz. Naštěstí všechno dopadlo skvěle a Filípek je v tom minimu procent a je zdravý. Po téhle zkušenosti mám z těchto vyšetření obrovitánský respekt a nejsem vůbec v klidu v prostorách klinik. Tentokrát se jednalo o nádorovou genetiku. Onkologická onemocnění se v populaci vyskytují často, ale pouze 5-10 % z nich vzniká na podkladě dědičné dispozice. Vzhledem k mému mladému věku je onemocnění rakovinu prsu zarážející. Rakovina pod 35 let je stále vzácná a za to komplikovanější. Mám pocit, že teď mám okolo sebe spoustu stejně starých žen, ale i tak fakta tvrdí, že my do 35 let jsme 1%. S narůstajícím věkem vzniká i riziko, nejvíce nemocných žen je ve věku 55-65 let. Každým rokem procenta nemocných narůstají a mladých pacientek přibývá. Od 45 let je u nás jednou za rok hrazené mamografické vyšetření prsu. Co ale mladší pacientky? Doporučuji jednou ročně na sono vyšetření, které si zaplatíte. Cca 300,- za tu prevenci stojí, věřte mi. Mě sice moc nepomohla, když v srpnu na sonu nic nebylo a v září byl nádor velikosti hrášku. Může to být opravdu rychlost a prevence je důležitá. Je i spousta jiných rizikových faktorů, o nichž jsem já vůbec nevěděla. Tak třeba by mohly pomoci vám, tady jsou:

  • První menstruace
    Nástup menstruace před dvanáctým rokem patří k významným rizikovým faktorům.
  • Menopauza
    Menopauza ve vyšším věku je z hlediska rakoviny prsu rizikovější, tzn. čím později je žena v přechodu, tím více je ohrožena.
  • První porod
    Bezdětné ženy a ženy, které poprvé otěhotněly teprve po třicátém roce života, mají zvýšené riziko vzniku prsního karcinomu.
  • Počet porodů
    Čím více dětí, tím lépe. Ženy s větším počtem porodů jsou v životě méně vystaveny vlivu estrogenů, které zvyšují riziko rakoviny prsu.
  • Kojení
    Kojení má ochranný účinek, protože ovlivňuje hladinu estrogenů. Čím déle žena kojí, tím lépe.
  • Odnětí vaječníků
    Následkem této gynekologické operace je prsní tkáň chráněna před vlivem hormonů. S nižším věkem uskutečnění operace se snižuje i riziko onemocnění rakovinou prsu.
  • Hormonální léčba a antikoncepce
    Hormonální léky a antikoncepční přípravky jsou obecně považovány za rizikový faktor pro vznik prsního karcinomu, i když výsledky studií monitorujících jejich možný karcinogenní účinek jsou nejednoznačné a mnohdy rozporuplné.
  • Alkohol
    Alkohol ovlivňuje hladinu estrogenů. Jedna sklenička alkoholového nápoje denně, zvyšuje riziko vzniku prsního karcinomu jen nepatrně, ale u ženy, která vypije dvě až pět sklenek denně, je riziko oproti abstinentkám asi 1,5krát vyšší.
  • Strava
    Množství a složení potravy má přímou souvislost s výskytem rakoviny obecně. Energetická hodnota jídla ovlivňuje metabolizmus a s ním i produkci hormonů. Riziko vzniku rakoviny prsu je nižší při stravě bohaté na vlákninu, ovoce a zeleninu.
  • Obezita
    Nadváha ovlivňuje metabolizmus estrogenů a zvyšuje riziko vývoje prsního karcinomu, zvláště v období po menopauze.
  • Fyzická aktivita
    Sport a fyzická námaha vůbec omezuje produkci steroidních hormonů ve vaječnících. Je prokázáno, že riziko rakoviny prsu je u fyzicky aktivních žen snížené.
  • Kouření
    Přestože přímý vliv kouření na vznik karcinomu prsu prokázán nebyl, je evidentní, že výrazně zvyšuje riziko mnoha jiných zhoubných nádorů, a je tedy rizikovým faktorem pro vznik rakoviny obecně.

Dalším faktorem je výskyt rakoviny v rodině. Pamatujete před pár lety na tolik diskutovanou kauzu Angeliny Jolie a její preventivní odstranění prsů? Její maminka zemřela v 56 letech na rakovinu prsu, Angelina se nechala geneticky vyšetřit a lékaři u ní odhalili mutaci BRCA genu, což znamená, že měla 90% riziko onemocnění rakoviny prsu a 60% onemocnění vaječníků. Sama se tedy rozhodla, že toto riziko nebude podstupovat a preventivně si nechala prsa odstranit, čím riziko snížila z 90% na 5%.

V mém podvečerním telefonu mi paní doktorka potvrdila stejný gen s tím rozdílem, že já nemocná již jsem. Mám ale do budoucna riziko návratu onemocnění. Trochu jsem si to myslela, že to tak bude, ale taky si myslela, že jsem na to připravená. Na takové zprávy se člověk ale nikdy dostatečně nepřipraví.

Teď už mám odpověď na všechny mé otázky proč zrovna já a proč rakovina. Pokud by to nebylo teď, stejně bych s 90% pravděpodobností později onemocněla. Pokrok medicíny je veliký a já díky tomuto zjištění mohu chránit svoji rodinu. Vyšetření teď čeká pokrevní příbuzné, pokud se u nich gen také potvrdí, budou z nich zdraví nositele genu. Byli by všichni více kontrolováni. Jen u dětí se vyšetření dělá až po dovršení 18 let.

Teď mi nezbývá nic jiného, než se tím vším zase smířit a připravit se na následky.

Dnes nemůže být jiná píseň než Anna K. - Píseň o slzách

https://www.mammahelp.cz/kdyz-geny-zvysuji-riziko-rakoviny/

Kozí život
Všechna práva vyhrazena 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!